• آ
  • آ
  • آ

پایان یازدهمین دوره تخصصی اقراء

شنبه 9 تیر 97

به گزارش حوزه ارتباطات شورای عالی قرآن، یازدهمین دوره تخصصی اقراء شامگاه شنبه 9 تیرماه به کار خود پایان داد.
براساس این گزارش، دوره‌های تخصصی اقراء که به همت شورای عالی قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در حال برگزاری است، به ایستگاه یازدهم رسید.

 


در یازدهمین دوره تخصصی اقراء آقایان: دکتر محمدحسین محمدزاده، دکتر قاسم رضیعی، محمدرضا پورزرگری، دکتر نصرت‌الله عارف‌حسینی، دکتر مرتضی توکلی و حسین مناحی‌زاده پس از قرائت یک دوره کامل قرآن به روایت حفص از عاصم نزد شیخ محمدفهمی عصفور از کشور مصر، موفق به کسب اجازه‌نامه قرائت شدند.
این مراسم که به إشهار شهرت دارد در مؤسسه احسن‌الحدیث و با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط مهدی عادلی قاری بین المللی کشورمان آغاز شد و پس از آن، شیخ عصفور طی سخنان کوتاهی به اهمیت بحث اقراء و ضرورت توسعه و ترویج این سنّت برجسته در جهان اسلام اشاره کرد.
در ادامه مراسم هریک از نفرات دریافت کننده اجازه قرائت، پس از تلاوت سوره‌های مبارکه کافرون تا پایان قرآن، سوره حمد و آیات ۱ تا ۶ سوره بقره و بیان ملاحظات استاد مصری در مورد این تلاوت‌ها، مفتخر به دریافت اجازه نامه قرائت شدند، همچنین در این مراسم قاری نوجوان آقای محمدرضا حاتمی و گروه هم خوانی و مدیحه سرایی شمس الضحی به احرای برنامه پرداختند.
اجرای دعای ختم قرآن کریم توسط استاد محسن موسوی بلده پایان بخش این مراسم بود.
دریافت اجازه‌نامه، بدین معنا است که قاری؛ قرائت قابل قبول و متقنی را ارائه کرده است و می تواند قرآن را بر دیگر علاقه‌مندان عرضه کند.


سنت اقراء یکی از سنت‌هایی است که از صدر اسلام تا کنون رواج داشته است. در این روش، قاری قرآن نحوه تلفظ و ادای دقیق کلمات قرآن را از استاد و شیخ قرائت فرا می‌گیرد و الفاظ قرآن با دقت و امانت نسل‌به‌نسل و سینه‌به‌سینه حفظ شده و منتقل می‌شود.

لازم به ذکر است، طی یازده دوره برگزار شده تخصصی اقراء 48 نفر از اساتید کشورمان صاحب اجازه شدند که خود ایشان به تدریج و تحت اشراف شورای عالی قرآن، می توانند به قراء و حفاظ ذی صلاح اجازه قرائت دهند.

مشاهده تصاویر اینجا