• آ
  • آ
  • آ

نشست توجیهی_آموزشی کاروان قرآنی حج تمتع سال ۹۷ برگزار شد.

چهارشنبه 20 تیر 97

به گزارش دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم، دوره توجیهی- آموزشی کاروان قرآنی اعزامی به حج تمتع سال 97 روز چهار شنبه 20 تیرماه با حضور سیدعلی سرابی؛ دبیر کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن کریم، محمد‌تقی میرزاجانی؛ رئیس دبیرخانه این کمیته و حجت‌الاسلام والمسلمین علی مقنی؛ معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در ساختمان مرکزی سازمان برگزار شد.


نشست توجیهی-آموزشی ساعت 9صبح با تلاوت حامد علیزاده از اعضای کاروان قرآنی آغاز شد. سپس محمدتقی میرزاجانی ضمن عرض خیر مقدم به بیان برنامه های پیش بینی شده در ایام حج پرداخت. در ادامه سیدعلی سرابی بابیان ضرورت اعزام کاروان قرآنی به حج تمتع جهت اجرای برنامه های تبلیغی؛ نکاتی را در جهت ارتقاء کمی و کیفی برنامه ها ارائه کرد.

در ادامه برنامه های پیش بینی شده این دوره، دکتر سعید مرامی به جهت نوع مأموریت کاروان قرآنی؛ در مبحث بهداشت عمومی و بهداشت حنجره نکات مهمی را یادآور شد و رعایت این نکات را به جهت استفاده حداکثری از اعضای کاروان در تمامی ایام موسم حج، ضروری دانست.
سپس صالح اطهری فرد سرپرست کاروان قرآنی سال 94 با بیان خاطرات و تجربیات حج آن سال که متأسفانه منجر به شهادت 5 تن از اعضای کاروان قرآنی گردید؛ نکاتی را مطرح نمود.

بخش دوم نشست توجیهی -آموزشی کاروان قرآنی کشورمان در مقطع بعدازظهر و با تلاوت وحید نظریان شروع شد.

مهمان ویژه این بخش از نشست، حجت‌‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسگر؛ نماینده ‌ولی‌فقیه و سرپرست حجاج ایرانی بود. ایشان طی سخنانی اظهار کرد: حقیقتا یکی از بخش‌های مهم، زیبا و اثرگذار در ایام حج، حضور اعضای کاروان قرآنی در این ایام بوده است. اجرای برنامه از سوی ایشان در همایش‌های مختلف داخلی و بین‌المللی بعثه مقام معظم رهبری، جلسات شبی با قرآن و ... رونق خاصی را به مجموعه فعالیت‌های فرهنگی بعثه می‌بخشد.
سرپرست حجاج ایرانی در ادامه در رابطه با استفاده از ظرفیت فضای مجازی در مراسم حج نیز ادامه داد: فرصتی که امروزه فضای مجازی ایجاد کرده، ظرفیت بسیار خوبی است که می‌توانیم از این طریق مطالب را به صورت میلیونی به دیگران انعکاس دهیم و برنامه‌های فرهنگی و قرآنی خود را به اطلاع مسلمانان حاضر در مراسم برسانیم.
قاضی‌عسگر در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: کاروان قرآنی حاضر در مراسم حج می‌توانند با حضور در حلقه‌های قرآنی حاضر در مسجدالنبی(ص)، جلسات داخلی بعثه، کاروان‌های مختلف کشورهای مختلف که برای حضور از ایشان دعوت می‌شود، اجرای برنامه جزءخوانی قرآن کریم در کاروان‌ها و ... برنامه‌های قرآنی مختلف خود را در مراسم حج امسال اجرا کنند.
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه نگاه ما به مراسم حج با تأسی به دیدگاه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی، نگاه وحدت و همدلی هرچه بیشتر میان مسلمانان است، گفت: در این زمینه برنامه‌های مختلف فرهنگی و قرآنی از جمله برگزاری جلسات مختلف در کاروان‌ها، توزیع کتاب‌های مختلف فرهنگی و قرآنی و ... برای حجاج در نظر گرفته شده است که ان‌شاءالله به خوبی اجرایی خواهد شد.
قاضی‌عسگر خطاب به کاروان قرآنی حاضر در مراسم حج امسال، تصریح کرد: بنده امیدوار هستم با توجه به ظرفیتی که شما عزیزان دارید؛ با اجرای برنامه‌های فرهنگی و قرآنی مختلفی که در میان حجاج خواهید داشت، در پایان این سفر معنوی هم خود راضی باشید و هم بتوانید لبخند رضایت بر لبان مقام معظم رهبری بنشانید.


سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه سفر حج دو بخش دارد که یک بخش مربوط به انجام وظایف و برنامه‌های پیش بینی شده و بخش دیگر نیز مربوط به بهره‌برداری شخصی و فردی می‌شود، گفت: این سفر معنوی ویژگی‌هایی دارد که جای دیگری پیدا نمی‌شود. بنده امیدوار هستم که شما طوری عمل کنید و خود را به خداوند متعال بسپارید که بتوانید از لحظه ورودتان به مراسم حج بهره کافی و وافی را برای تمامی عمر خود جهت شکل‌گیری تحول درونی و نیز ایجاد تحول در دیگران ببرید.
پایان بخش برنامه های این نشست یک روزه، بیان احکام و مناسک حج توسط حجت الاسلام موسوی شاهرودی بود.